Kde studovat interiérový design?

Kde studovat interiérový design?

Základy interiérového designu a jeho studium

Dnes se podíváme na zajímavý směr umění, který se týká nás všech. Je to obor, u kterého jednou řekneme "wow, to je skvělé" a podruhé "huh, to by mě nenapadlo, ale funguje to". Ano, mluvím o interiérovém designu. Přestože by se mohlo zdát, že výběr nábytku a rozhodování o tom, kde co postavit, není žádná věda, pravda je, že umění vytvořit funkční, esteticky příjemný a osobitý interiér, který vyhovuje jeho uživateli, je docela komplikované. Dnes si povíme o tom, kde se dá v České republice studovat interiérový design a co všechno to obnáší.

Přehled škol, kde se dá studovat interiérový design

Možná to zní překvapivě, ale ve skutečnosti existuje v České republice relatívně málo škol, které by se specializovaly na interiérový design. Doufám, že se to v budoucnosti změní, ale prozatím musíme pracovat s tím, co máme. Kromě jednotlivých soukromých škol a kurzů, které se zaměřují přímo na interiérový design, je možné studovat interiérový design i na některých vysokých školách, jako jsou například UMPRUM, FUD UJEP, VŠUP, nebo třeba na ČVUT. Každá z těchto škol má své vlastní specializace a specifika, takže pro někoho může být vhodnější jedna nebo druhá varianta.

Co vše obnáší studium interiérového designu?

Jako u většiny věcí v životě, i studium interiérového designu není jen o růžích ustláno. Nejedná se jen o výběr hezkých kousků nábytku a o rozhodování, která barva bude vypadat dobře na stěně. Studium interiérového designu zahrnuje mnoho různých aspektů, od technických věcí, jako je pochopení stavebních materiálů, po znalosti v oblasti umění a historie umění. Abych to uvedl na příkladu: jednou z prvých věcí, které se na škole učíte, je, jak nakreslit podrobný plán interiéru. Přitom musíte vědět, jak se jednotlivé prvky interiéru používají, jak fungují a jak se k sobě vztahují. Poté přichází na řadu další věci, jako je výběr správného nábytku, dekorací a osvětlení. Každý detail má svůj význam a ovlivňuje celkový vzhled a funkčnost interiéru.

Existují různé styly interiérového designu?

Ačkoli se může zdát, že v interiérovém designu nejsou žádné hranice, opak je pravdou. Každý designér má vlastní styl, který se odvíjí od jeho zkušeností, vzdělání, vkusu, ale i od trendů a dobře známých stylových směrů. Tyto směry často ovlivňují celkový vzhled interiérů, jejich funkcionalitu a atmosféru. V interiérovém designu tak najdeme například minimalismus, který se vyznačuje jednoduchostí a čistými liniemi, nebo třeba retro styl inspirovaný roky 50. a 60. 20. století, který je plný barev a živých vzorů. A to je jen špička ledovce.

Rady a tipy pro budoucí interiérové designéry

Možná se ptáte, jak se stát úspěšným interiérovým designérem? Je to něco, co lze naučit, nebo musíte mít přirozený talent? Pravda je, že se dá naučit hodně, ale talent a schopnost vnímat prostor, formy a barvy je také důležitá. Bohužel, bez tvrdé práce a odhodlání se nikam nedostanete. Musíte se učit každý den a být otevřeni novým věcem.

Důležití lidé v oblasti interiérového designu

Když mluvíme o interiérovém designu, nesmíme zapomenout na lidi, kteří tvoří historii tohoto oboru. Jsou to oni, kdo nastavují trendy a mění pravidla hry. Mezi nejznámější designéry patří například Philippe Starck, Marcel Wanders nebo třeba naštěstí již známá česká designérka Lucie Koldová.

Moje zkušenosti s interiérovým designem

Mám k interiérovému designu osobní vztah. Už od malička jsem měl rád, když věci kolem mě byly na svém místě a ladily dohromady. Moje matka mi vždycky říkala, že jsem měl talent na organizování věcí. Dodnes si pamatuji, jak jsem pro ni znovu uspořádal nábytek v obývacím pokoji. Bylo mi tehdy deset let a od té doby mě interiérový design neopustil. Zároveň mi však dal i pár modřin, když jsem se poprvé pokoušel přemístit těžkou skříň, ale to je jiný příběh. Když tedy mám radit někomu, kdo se chce věnovat interiérovému designu, řeknu: "Jdi na to, pokud tě to baví. Ale nezapomeň se také učit. Zabrať do knih, do praxe, rozvíjet svou kreativitu a jestli tě bude něco zajímat, neboj se zeptat. A zvykej si na to, že ne vždy to půjde hned na první pokus. Ale to je v pořádku. Důležité je, abys se nikdy nepřestal učit a zkoušet nové věci."

Napsat komentář

Nedávné příspěvky

Jak zacit pracovat jako grafik?
srpna 28, 2023 at 12:58
Jak zacit pracovat jako grafik?

Ahoj, chtěla bych se s tebou podělit o své tipy a rady, jak začít pracovat jako grafik. Pokud tě zajímá, jak se stát grafikem, a jaká je práce grafika v praxi, jsi tu správně! Budu se s tebou podělit o důležité kroky na cestě za kariérou v grafickém designu. Ať už jsi začínající grafik nebo jsi se rozhodl/a pro změnu kariéry, věřím, že ti moje rady a zkušenosti budou užitečné.

Jak rozvrhnout mistnost?
září 2, 2023 at 12:37
Jak rozvrhnout mistnost?

Ahoj, já jsem obsedantka prostoru a miluji sdílet své rady, jak nejlépe rozvrhnout místnost. Ve svém novém příspěvku vám představím nejlepší tipy a triky pro účinné využití prostoru. Naučím vás, jak správně naplánovat prostor tak, aby vám sloužil co nejlépe. Chcete-li získat nové nápady na návrh interiéru, určitě si můj nový příspěvek nenechte ujít. Udělejme z vašeho domova skvělé místo k životu!

Co se učí na grafické škole?
září 4, 2023 at 12:33
Co se učí na grafické škole?

Jsem začala studovat na grafické škole a chci se s vámi podělit o to, co se zde učíme. Seznámíte se s naším vzdělávacím programem, který se zaměřuje na rozvoj uměleckých dovedností a designu. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa grafiky a objevit, jak tvořit nádherné a efektivní vizuály.

Kde si navrhnout pokoj?
srpna 17, 2023 at 12:15
Kde si navrhnout pokoj?

Ahoj všem! Dnes se podíváme na to, kde si můžete navrhnout svůj vlastní pokoj. Představím vám několik digitálních nástrojů a tipů, které vám pomohou vytvořit ideální prostor podle vašich představ. Také se podíváme na to, jak tyto nástroje využívat, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Tak pojďme na to, společně vytvoříme náš vysněný pokoj!

Jak se píše slovo design?
srpna 17, 2023 at 12:15
Jak se píše slovo design?

V tomto příspěvku se věnuji klíčovému tématu – jak se správně píše slovo "design". Koukneme se na pravopisná pravidla a naučíme se, jak si správný způsob psaní tohoto slova lépe zapamatovat. Protože zkrátka, ať už jde o design nebo cokoli jiného, chceme věci dělat správně, že? Připojte se ke mně na této pravopisné cestě!