Co musí umět designer?

Co musí umět designer?

Co musí umět designer?

Často se ptáme, co opravdu musí umět dobrý designer? Je to snadné? Je to těžké? Veronika, moje žena a zároveň úspěšná designérka, mi jednou řekla: "Tomáši, design je jako jízda na kolečkových bruslích na vrchol Mount Everestu za plného měsíce." Takže, jo, je to docela těžké. Ale nebojte se! Ve své slavné knize "Práce Designerem 101" uvádí Veronika jazz jako metaforu pro designérskou práci. Představte si, že jste hudebník hráč jakéhokoli nástroje a hrajete free jazz. Musíte znát základy - tóny, melodie - ale pak také musíte být schopni improvizovat, vymýšlet nové melodie na pochod. A tak je to i s designem!

Ovládení grafických programů a základní techniky

Jako první věc, kterou by měl umět každý designer, uvádím ovládání grafických programů a pochopení základních technik. Pokud jste designér, ale nejste schopni pracovat s Adobe Photoshopem, Illustratorom nebo Sketchem, tak je to, jako byste byli pilot letadla, který neumí ovládat palubní počítač. A to by byl docela problém, nemyslíte? Potřebujete při práci vědět, jak používat různé nástroje, filtry, vrstvy a spousta dalších věcí. Bez nich prostě nevystačíte.

Umělecký cit a smysl pro detail

Druhým nezbytným prvkem je umělecký cit a smysl pro detail. Veronika to má také v popisu práce - "musí umět poznat krásu v malickostech". Designér musí být schopen rozpoznat, co je esteticky přitažlivé, a to nejen pro něj, ale pro širokou veřejnost. Musí být schopen vidět detaily, které by většina lidí přehlédla. A také musí být vždy ochoten posouvání svých schopností a hledání nových způsobů, jak vytvořit něco krásného a zároveň funkčního.

Práce v týmu a komunikace s klienty

Při práci designéra se často jedná o týmovou práci. A práce v týmu vyžaduje, abyste byli schopni komunikovat své nápady, přijímat zpětné vazby a přizpůsobovat se měnícím se požadavkům. Veronika mi až příliš často vypráví o náročných schůzkách s klienty, kteří chtějí "něco nového, ale neví, co to je". Jako designér musíte umět rozluštit, co si klient přeje, a přeložit to do návrhu. A také, abyste byli schopni přesvědčit své kolegy, že vaše nápady jsou stojí za to.

Zvládnutí principů designu a uživatelské zkušenosti

V základu každého dobrého designu leží pevné porozumění základním principům designu - rovnováha, kontrast, symetrie, barevná harmonie a mnohem více. Designér by měl také rozumět principům uživatelské zkušenosti - jak lidé vnímají a interagují s designem. Musíte vědět, co motivuje lidi, jak se rozhodují a jaké barvy nebo tvarý vzbuzují určité emoce. Bez těchto znalostí by byl váš design jako film bez příběhu - může vypadat hezky, ale lidé by si ho nepamatovali.

Neustálé učení a sledování nejnovějších trendů

A jako poslední, ale rozhodně ne méně důležitý bod - dobrý designér by měl být neustále ochoten učit se nové věci a sledovat nejnovější trendy. Design je rychle se měnící oblast a to, co bylo populární před rokem, už dnes může být zastaralé. Veronika tráví hodiny čtením designérských blogů, sledováním tutoriálů na YouTube a účastí na konferencích o designu. A tak by to mělo být. Jako designéři musíme být vždy o krok vpředu, abychom vytvořili něco, co zaujme a překvapí naše publikum.

Design může být těžký, ale také velmi odměňující. A přestože je seznam dovedností, které musíte mít jako designér, poměrně rozsáhlý, měli byste vědět, že každého z nás těchto dovedností docílí časem. Jak řekla Veronika: "Každý den se učím něco nového, a pravděpodobně budu učit po zbytek svého života." Jakmile začnete tento nepřetržitý proces učení, pochopíte, že design není jen profese - je to styl života.

Napsat komentář

Nedávné příspěvky

Jaké vzdělání musí mít architekt?
září 3, 2023 at 13:09
Jaké vzdělání musí mít architekt?

Ahoj, na tomto blogu se podíváme na to, jaké vzdělání musí mít architekt. Ukážeme si, jaké studium a příprava je potřeba k získání této prestižní profese. Vysvětlíme, jaké jsou požadavky na budoucí architekty a jak se probíhá celý výukový proces. Přidejte se k naší diskusi o tom, jak se stát úspěšným architektem. To vše a mnohem více v našem novém článku.

Jak se píše slovo design?
srpna 17, 2023 at 12:15
Jak se píše slovo design?

V tomto příspěvku se věnuji klíčovému tématu – jak se správně píše slovo "design". Koukneme se na pravopisná pravidla a naučíme se, jak si správný způsob psaní tohoto slova lépe zapamatovat. Protože zkrátka, ať už jde o design nebo cokoli jiného, chceme věci dělat správně, že? Připojte se ke mně na této pravopisné cestě!

Jak vypadá práce architekta?
září 13, 2023 at 12:47
Jak vypadá práce architekta?

Zajímá vás, jak vypadá práce architekta? Na této stránce naleznete informace o tom, co všechno obnáší a jaké dovednosti jsou pro tuto práci důležité. Seznamím vás s náplní práce, designem budov a mnohem více. Pojďte se mnou nahlédnout do světa architektury a objevit, jak tvořivá a inspirující může být práce architekta.

Co to je průmyslový design?
srpna 20, 2023 at 12:41
Co to je průmyslový design?

Ahoj, já jsem zde, abych vám přiblížila svět průmyslového designu. Co je průmyslový design? Je to kombinace umění, vědy a technologie, která směřuje k vytváření užitečných produktů pro průmyslovou výrobu. V tomto článku se zaměříme na klíčové principy průmyslového designu a ponoříme se do jeho fascinující historie. Tak se připojte a pojďme společně objevovat, jaký vliv má průmyslový design na naše každodenní životy.

Co by měl umět grafik?
srpna 19, 2023 at 17:59
Co by měl umět grafik?

Jsem si jistá, že vás zajímá, co by grafik měl umět. Ve svém článku se detailně zabývám tímto tématem, hovořím o schopnostech, které by grafik měl mít, a jak je důležitá role grafika v současné době. Skrze tyto informace se vám může otevřít nový pohled na tento obor. Tak pokud jste zvědaví, nebojte se přečíst můj nový článek!