Z jakého jazyka pochází slovo design?

Z jakého jazyka pochází slovo design?

Korunky jazykové: Odkud pochází slovo design?

Mnohé z vás se jistě, stejně jako já, zajímají o svět designu. Fascinuje vás, jak design může ovlivňovat naši každodenní realitu, jak nás může inspirovat a jak může být tak nesmírně sofistikovaný. Ale odkud slovo „design“ vlastně pochází? Co to znamená? Proč jsem se rozhodla o tom napsat? Čtěte dál a objevte!

Od antiky k moderně: Kořeny slova design

Ačkoliv současné použití slova „design“ se zdá být moderním fenoménem, jeho kořeny sahají daleko do minulosti. Slovo design pochází z latinského slova „designare“, což znamená "nakreslit" nebo "určit plán". Slovo bylo poprvé zaznamenáno v angličtině v 16. století, kdy se používalo jako sloveso se významem "plánovat nebo zamýšlet". Přezdívám to "velký dědeček designu", a tato malebná představa mi vždy vykouzlí úsměv na tváři.

Převratný moment: Jak se design stal designem

No, a jak jsme se dostali od "velkého dědečka designu" k dnešnímu použití slova? Základna slova zůstala stejná, ale jeho význam se postupem času vyvíjel. Převratný moment nastal v průmyslové revoluci 18. a 19. století, kdy se design začal používat ve významu "plánování a tvorba výrobků". Zde se počaly zrodit základy toho, co dnes chápeme jako průmyslový design.

Dějiny designu: Jak jsem se stala designovou maniakem

Povídání o historii designu je pro mě fascinující, a můj milý Tomáš to ví. Často mi říká, že jsem "designový maniak". Mám tendenci si všimnout designu všude, kde se jen podívám. Od kavárenského nábytku, přes oděvy, které nosím, až po hrnky na kávu, které máme doma. A pokud se ptáte, zda i náš pes Max má esteticky přitažlivé hračky, odpověď je ano. Máme doma takovou sbírku designových hraček pro psy, že bychom s ní mohli vyhrát soutěž!

Design jako forma umění: estetika a funkčnost

V moderním smyslu se slovo „design“ vztahuje na proces, v němž se nápady převádějí na vizuálně atraktivní a funkčně učelné produkty či služby. Takto definováno, design je v podstatě spojením umění a vědy, estetiky a funkčnosti. Inu, to je další důvod, proč jsem z toho tak nadšená. Když navrhujete, musíte myslet estetickým způsobem, ale zároveň musíte myslet logicky a prakticky.

Střípky z mého života: Moje první setkání s designem

Baví mě vyprávění příběhů z mého života, které jsou spojené s designem. Jeden z nich mi přišel na mysl právě teď. Když jsem byla malá dívka, měla jsem krabičku plnou barevných korálků, které jsem tvořivě skládala do náramků a náhrdelníků. Můj první kousek "šperků" byl navržen pro moji maminku. Byla z toho tak nadšená, že mi koupila další korálky. Tomu říkám začátek mé designové kariéry!

Konečný verdikt: Co tedy design znamená pro mě?

Odpověď na tuto otázku je pro mě docela jednoduchá. Design je pro mě způsob, jak vyjádřit mé myšlenky a emoce ve vizuální formě. Je to spojení umění a vědy, estetiky a funkčnosti. Je to způsob, jak pochopit svět kolem sebe a jak jej ovlivnit. Je to cesta k sebevyjádření a kreativitě. A hlavně, design je pro mě radost.

Design každodenního života: Moje designová výzva pro vás

Pokud jste četli až do konce, chtěla bych vás vyzvat k malému experimentu. Zkuste si všimnout designu ve svém každodenním životě. Může to být design hrníčka, ze kterého pijete ranní kávu, design oblečení, které nosíte, nebo design aplikace, kterou používáte na svém telefonu. Zkuste si uvědomit, jak design ovlivňuje váš život. Jsem zvědavá na vaše příběhy!

Napsat komentář

Nedávné příspěvky

V čem dělat grafiku?
srpna 17, 2023 at 12:26
V čem dělat grafiku?

Ahoj, jsem nadšená blogerka a v tomto příspěvku se podělím o své tipy na tvorbu grafiky. Vyzkoušela jsem spoustu různých programů a v průběhu času jsem našla několik, kterým dávám přednost. Zaměřila jsem se na to, jak začít s grafikou, jaké jsou nejlepší programy a jak se s nimi manipuluje. Doufám, že se vám moje rady budou líbit a pomohou vám vytvořit skvělé grafické práce. Užijte si čtení!

Jaké vzdělání musí mít architekt?
září 3, 2023 at 13:09
Jaké vzdělání musí mít architekt?

Ahoj, na tomto blogu se podíváme na to, jaké vzdělání musí mít architekt. Ukážeme si, jaké studium a příprava je potřeba k získání této prestižní profese. Vysvětlíme, jaké jsou požadavky na budoucí architekty a jak se probíhá celý výukový proces. Přidejte se k naší diskusi o tom, jak se stát úspěšným architektem. To vše a mnohem více v našem novém článku.

Kdy vznikl design?
srpna 27, 2023 at 12:51
Kdy vznikl design?

Vítejte na mém blogu, kde se dnes podíváme na to, kdy vznikl design. Je to fascinující téma plné barev a tvarů, které formovalo naši historii a kulturu. Postupně si tak probereme důležité milníky a události, které ovlivnily vývoj designu, aniž bychom si to možná uvědomovali. Připravte se na zajímavou cestu časem, plnou překvapení a objevů. Těším se na vaše názory a komentáře.

Co dělá interiérový designer?
srpna 17, 2023 at 12:26
Co dělá interiérový designer?

Ahoj, jsem tu zase s novým příspěvkem. Tento článek je věnovaný otázce, co vlastně dělá interiérový designér. Co přesně znamená tvorba interiérů a jak se do toho zapojuje designér? Pokud vás zajímá, jaká je role interiérového designéra a jaká práce ho čeká, pak je tento článek přesně pro vás. Přeji příjemné čtení!

Jak si navrhnout pokoj IKEA?
srpna 26, 2023 at 13:10
Jak si navrhnout pokoj IKEA?

Ahoj, jmenuji se Tereza a miluji bytový design. Na mé stránce se dnes podíváme na to, jak si navrhnout pokoj s nábytkem od IKEA. Ponoříme se do řady produktů, od knihovných poliček po úžasně pohodlné pohovky a postele. Na konci dne vás naučím, jak vytvořit modrý tisk pro váš ideální pokoj, který vás bude potěšovat každý den. Zůstaňte se mnou a dozvíte se, jak si vytvořit prostor, který je nejenom krásný, ale také funkční a vyhovuje vašemu životnímu stylu.